Hledání: chris stuckmann

Historie videoher (1972–1983)

V prvním díle Historie videoher sledujeme vznik a vývoj prvních herních konzolí. Obrovský úspěch Pac-Mana nebo Donkey Konga a poté rychlý pád herního průmyslu kvůli přeplněnému trhu nekvalitních her. Krizi v roce 1983 a následný vznik nové a úspěšné etapy videoher s příchodem Nintendo Entertainment System – NES. Poznámky: Ralph Baer – bývá označován za „otce videoher“. S myšlenkou, že by televizní obrazovka mohla sloužit k interaktivním hrám, přišel již roku 1951, když pracoval v elektronické firmě Loral. Tehdy byl jeho nápad vedením firmy odmítnut. Roku 1966 ho však znovu nabídl novému zaměstnavateli – firmě Sanders Associates. Výsledkem byla první herní konzole na světě – Magnavox Odyssey. Atari – průkopnická firma v oblasti počítačových her (počátky jsou v oboru arkádových her). V 80. letech minulého století patřila mezi nejvýznamnější tvůrce domácích počítačů i počítačových her. Nolan Bushnell – americký vynálezce a podnikatel. Průkopník videoherního průmyslu, zakladatel firmy Atari. Pong – jedna z nejstarších videoher. Je to tenisová počítačová hra s jednoduchou 2D grafikou pro dva hráče. Pac-Man – v době vzniku této hry byly všude jen arkádové střílečky nebo hry podobné Pongu. Pac-Man vytvořil zcela nový typ hry. Jeho tvůrce Tóru Iwatani, podle jehož názoru bylo v té době většina her příliš násilných, chtěl udělat hru, která by násilí postrádala a byla by přijatelná i pro ženy.

Estonský velkochov dětíTujurikkuja

Dnes vám představujeme novou překladatelku z estonštiny Lukkul a zároveň estonský komediální pořad Tujurikkuja, který nám ukáže velice inovativní způsob farmaření. Farmář Väino se rozhodl svérázným způsobem zatočit s vlastní chudobou a začal na své farmě mimo zvířat chovat také děti.

Historie abecedyExtra Credits

Po kolapsu světa doby bronzové gramotnost drasticky upadla. Svět se ocitl v době temna. Mezi prvními vlaštovkami, které signalizovaly znovuzrození společnosti jako takové, byla abeceda. Odkud se ale vzala? Kdo ji rozšířil a kdo stál za jejím zdokonalením do podoby, kterou známe dnes? Na to odpoví další díl Extra History.

Čistokrevní psiNeděle s Lubachem

Pro většinu čistokrevných psů představuje čistá rasa spíš handicap. Jaké všechny problémy mají a jak je můžete řešit? To vám v tomto díle dost neotřele a názorně ukáže Arjen Lubach! Informační bonus: Tajemství rodu – v originále je zmíněn nizozemský pořad Verborgen verleden, kde slavné osobnosti hledají své předky, v Česku se vysílal podobný pořad právě pod tímto názvem (za upozornění na tento pořad děkujeme neumanovi v komentářích) Alberto Stegeman – nizozemský žurnalista a moderátor Samson a Gert – belgický seriál pro děti, kde vystupuje mluvící kolie Samson pan Špagetka (meneer Spaghetti) – postava ze seriálu Samson a Gert, kadeřník průběžně narážky na německou rasovou teorii :D

Rembrandtovo mistrovské díloNerdwriter1

Noční hlídka, obraz, o kterém bylo hodně řečeno, o kterém bylo hodně napsáno, před kterým se v amsterdamském Rijksmuseu stojí fronty. Co je na něm tak zvláštního, že si vysloužil titul Rembrandtova mistrovského kousku? Poznámky: Nizozemský zlatý věk – 17. století, kdy se Nizozemci stali koloniální velmocí, období prosperity a rozvoje arkebuza – primitivní palná zbraň ze 14. století kloveníři – nizozemští arkebuzíři, držitelé arkebuz

Přespříliš zjednodušená studená válka #1

Nebaví vás ty vážné televizní dokumenty? Mě taky ne. A tak tu máme poněkud sarkastický "dokument" o studené válce.  Poznámky: Omlouváme se pravidelným divákům Velké války, ale InkCZ tento týden bohužel nestihl připravit nový díl, protože je teď dlouhodobě pracovně vytížen. Pořadu se od příštího týdne ujme Dr.Don. Děkujeme za pochopení. Pro přeskočení druhé reklamy ve videu jděte na čas 3:54.

Pasažéři – Přestavba scénářeNerdwriter1

Film Pasažéři do kin sice zamířil už před více než rokem, zajímavou přestavbu jeho scénáře z dílny kanálu Nerdwriter1 si však jistě užijete i teď. VAROVÁNÍ PŘED SPOILERY: Video pochopitelně odhaluje děj filmu. Pokud jste si však film pustit ani neplánovali, směle do něj. Za tip děkujeme uživateli mglaedr.

Ricky Gervais a TwitterCONAN

Známý britský komik Ricky Gervais se v jednom ze starších rozhovorů u Conana rozpovídal o tom, čím se baví na Twitteru. Řeč přišla i na Adolfa Hitlera a Gwyneth Paltrow...

Zkrácená historie světa

Za doprovodu veselých tónů si v necelých dvaceti minutách projdeme světovou historii od samotného vzniku vesmíru až po současnost. Tento počin má na svědomí nenapodobitelný YouTuber a muzikant Bill Wurtz, který má na svém kanále hromadu kratších a nepochybně i bizarnějších videí v podobném stylu. V roce 2016 dokonce získal ocenění Shorty Award. Snad nikoho nepřekvapuje, že se stal vítězem kategorie o největší podivnost. Jeho video o historii Japonska je přeložené zde.

Existuje mimozemský život?Veritasium

V dnešní epizodě Veritasia se bude Derek zabývat možností existence života mimo Zemi. Touto problematikou se zabýval také známý italský fyzik Enrico Fermi, podle kterého byl pojmenovaný Fermiho paradox. Uvádí, že i přes stáří a rozlehlost vesmíru nemáme žádné známky o existenci jiného života, než je na Zemi. Existuje mnoho hypotéz, jak se s Fermiho paradoxem vypořádat, ale nejsprávnější bude asi ta, že vesmír je opravdu obrovský a dostat se z jednoho konce Mléčné dráhy na druhý by i světlu samotnému zabralo více než sto tisíc let. Se znalostí nejnovějších poznatků o expanzi vesmíru bychom také mohli usoudit, že samotný prostor začne expandovat rychleji, než je rychlost světla. Pokud nevymyslíme způsob cestování prostorem, který by byl rychlejší než rychlost světla, můžeme se začít postupně loučit s možností návštěvy vedlejších galaxií a poté i vedlejších hvězd, pokud gravitace nebude silnější. Možná tak v budoucnu nebudeme moct sledovat souhvězdí na obloze a zůstane nám jen černá nicota. Odhady jsou to skeptické a k jejich naplnění bude docházet až za miliardy let. Do té doby máme spoustu času a vezměme v potaz, jaký obrovský pokrok věda udělala za posledních sto, dvě stě let. Představme si, kam se dostaneme za pět set let, a srovnejme to například se šesti miliardami let, po kterých nám vybuchne Slunce. Máme opravdu mnoho času, ale není radno ho plýtvat, naše zkáza může čekat za dveřmi. Podívejte se proto na následující video a zjistěte, jak malicherné a malinkaté jsou problémy, jenž nás trápí. A nezapomeňte se poté do komentářů zmínit, jestli věříte v existenci života mimo Zemi, či nikoliv.

Parte: Hřbitovní historky

June by mohla být zcela normální dospívající dívka, ale to by nesměla žít v márnici a její spolubydlící by nesměli být duchové. Ale oproti střední škole se i hřbitov zdá jako úžasné místo. Poznámka: Sandy/sandy - Jedná se o narážku na jméno ducha a na pískový odstín barvy vlasů (sandy). Toto video je pouze pilotním dílem a nemá žádná pokračování. Autor na svém FB tvrdí, že jednal už s několika produkčními společnostmi a animátorskými studii, ale zatím k žádné dohodě nedošlo. Takže si prozatím užijte tuto jednohubku.

Malíčkovy intrikyTeorie a trůny

Petyr Baelish je jednou z nejnevyzpytatelnějších postav Písně ledu a ohně a jeden z nejvychytralejších hráčů o trůn v Západozemí. O co mu ve skutečnosti jde? Dá se za jeho jednotlivými kroky vysledovat nějaký záměr nebo má jen štěstí?

451 stupňů FahrenheitaBichle

"451° Fahrenheita je teplota, při které se papír vznítí a hoří." Sparky Sweets tentokrát představí a rozebere jedno z nejznámějších děl spisovatele Raye Bradburyho. Tento román, spolu se sbírkou povídek Marťanská kronika, patří do zlatého fondu sci-fi literatury, která svůj rozkvět zažila na přelomu 50. a 60. let. Poznámka: Martin Heidegger byl německý fenomenologický filosof; jeden z nejvlivnějších ve 20. století. Překlad básně Tygr – Jiří Nosek.

Ylvis - Staří přátelé

Naši oblíbení norští bratři jsou zpět s novým akustickým, melancholickým, lyrickým, mírně sociopatickým songem... Poznámka: Old Friends je deska od Simona a Garfunkela z roku 1997. Jejich píseň Homeward Bound začíná slovy: "I'm sitting at the railway station..."

Zkrácená historie Japonska

Máme pro vás video, které bylo hojně žádáno ve vzkazech. Jen sobě tedy můžete klást za vinu, až si budete prozpěvovat úryvky z této velmi vážné dějepisné práce.

Chatroulette střílečka - druhý level

Před nedávnem se tu objevil zajímavý projekt. Hra, ve které skrz Chatroulette ovládáte hlavní postavy a pomáháte jim přežít. Jelikož měla veliký úspěch, rozhodli se tvůrci pro pokračování, na které se dnes můžete podívat. Pokud vás projekt nadchl, můžete ho podpořit na oficiálních stránkách či na Kickstarteru, kde během prvních několika dní nasbíral trojnásobek požadované částky. A kdoví. Třeba si taky zahrajete. Poznámka: Facehugger a power loader jsou z filmu Vetřelec. Facehugger je vývojové stádium Vetřelce. Power loader je robotický exoskelet používaný na práci či boj. THX 1138 je sci-fi, které režíroval George Lucas, režisér Star Wars.

Historie světa Falloutu - Polygon

Ať už jste nový Fallout 4 hráli nebo se na něj teprve chystáte, neuškodí si připomenout historii tohoto světa. Ve videu se tedy dozvíte, jak to celé začalo a co důležitého se stalo v předchozích dílech série. Na ně tedy video obsahuje spoilery. Už máte nový Fallout 4 dohraný? A jak se vám líbil? Poznámka: Ve videu se sice říká, že Robert House založil RobCo Industries v roce 2022, ale je to chyba a správný je rok 2042 (v roce 2022 mu byly dva roky).

Palpatine na cestáchRobot Chicken

Kdo někdy někam cestoval už bohužel ví, že příjemný výlet se může snadno změnit v noční můru. Ani v časech Impéria tomu nebylo jinak, jak uvidíte v tomto skeči ze Star Wars speciálu Robot Chicken.